Festiwal Folkloru Ziem Górskich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Impreza z długoletnią tradycją (w 2015 roku odbyła się 47. edycja) i o internacjonalnej renomie. Ponad tygodniowa seria wydarzeń skupiających się na góralskich tradycjach i kulturze – nie tylko z polskiego Podhala, ale i różnych zakątków świata – przykładowo, od Armenii, Węgier, Bułgarii, Słowacji i Ukrainy, przez Serbię, Włochy, Hiszpanię oraz Portugalię, po Nepal, Peru, czy Meksyk.

Główna część Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich ma charakter konkursu. O złote, srebrne i brązowe ciupagi rywalizują zespoły w 3 konkurencjach. Niemal wszystkie koncerty kończą się wręczeniem jakiejś nagrody. Artyści prezentują swoje umiejętności również na bardziej „rozrywkowych” występach plenerowych czy w trakcie kolorowych parad maszerujących (tanecznym krokiem) przez Zakopane. Część koncertów – w tym uroczysty Inauguracyjny i Finałowy „Górale świata” – jest płatna (wejściówki 20-30 zł).

Folklor to nie tylko muzyka, taniec i śpiew. Festiwalowi towarzyszą m.in. inscenizacje góralskich świąt i obrzędów, pokazy dorożek i mistrzostwa w powożeniu, pokazy filmowe, wystawa podhalańskich owczarków, prelekcje, wykłady i konferencje naukowe, ogniska integracyjne, wystawy fotografii oraz szereg warsztatów (w tym skierowanych przede wszystkim dla dzieci): góralskiej gwary, haftu, malarstwa na szkle, garncarstwa, grania na tradycyjnych instrumentach, rzeźbiarstwa, wytwarzania biżuterii i wielu innych.

W trakcie imprezy można oczywiście nabyć część wytworów na Kiermaszu Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich kontynuuje przedwojenne tradycje „Święta Gór” i późniejszej „Tatrzańskiej Jesieni”, kultywując stare tradycje, dbając o zachowanie tożsamości i umożliwiając kulturową wymianę doświadczeń z ludźmi z całego świata.

Mini przewodnik

Jeden z najistotniejszych punktów w kulturalnym kalendarzu Zakopanego. Sierpniowa, tradycyjnie już wielodniowa impreza pozwala bardzo dokładnie poznać góralski folklor. Zarówno podhalański, jak i obecny w wielu różnych zakątkach świata. W trakcie festiwalu organizowane są koncerty, parady, prelekcje, warsztaty rzemieślnicze i wiele innych, kolorowych wydarzeń.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja