Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Spośród polskich tatrzańskich schronisk, to nad Przednim Stawem w Dolinie Pięciu Stawów położone jest zdecydowanie najbliżej nieba – na wysokości 1670 metrów nad poziomem morza. Jak mawiają jego gospodarze – tutejsi goście to najprawdziwsi turyści. Skąd ten wniosek? Dotrzeć tutaj można wyłącznie na piechotę, po kilku solidnych godzinach marszu. Przerwa w schronisku pozwoli nabrać sił na dalsze wyprawy w wyjątkowe tereny Tatr Wysokich lub odpocząć przed dłuższymi wędrówkami w Tatry Zachodnie.

Ośrodek dysponuje 67 miejscami noclegowymi, pokoje mogą pomieścić od 2 do 10 osób. Kuchnia pozwala na przygotowanie ciepłego posiłku z własnych zapasów (i we własnych naczyniach),poza tym funkcjonuje restauracja serwująca szereg domowych potraw, deserów i napoi. W salce świetlicowej można odprężyć się po forsownym wysiłku przy książce, oglądając film (dominuje oczywiście tematyka gór) lub bawiąc się grami planszowymi.

Schronisko pozwala wypożyczyć również sprzęt, który może okazać się wielce przydatny w trakcie wysokogórskiej wyprawy – raki, czekany, rakietki śnieżne, narty, kije teleskopowe, wreszcie elementy zestawu lawinowego: detektor, sondę i łopatę. Przy placówce działa prywatna szkoła górska. Wykłady i zajęcia pomagają turystom poznać zasady obowiązujące w wysokich górach (tak latem jak i zimą),podstawy nawigacji, wspinaczki (po skałach i po lodzie),skituru oraz postępowania przy zejściu lawiny.

W znanej historii Doliny Pięciu Stawów działały wcześniej 4 schroniska – wszystkie nad Małym Stawem. Zostały zniszczone w wyniku pożarów, zaniedbań i działań wojennych lub przestały wytrzymywać coraz bardziej natężony ruch turystyczny. W 1954 roku zakończyła się budowa schroniska w nowej lokalizacji. Tym razem jako budulca użyto lokalnego kamienia, by budowla lepiej komponowała się ze skalistym otoczeniem. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich nosi imię Leopolda Świerza – taternika, naukowca, autora przewodników i pamiętników oraz powstańca styczniowego.

Mini przewodnik

Placówka PTTK wybudowana w 1954r. w odpowiedzi na rosnący ruch turystyczny po Tatrach Wysokich. Jak mówią gospodarze, goszczą u siebie wyłącznie prawdziwych miłośników górskich wędrówek - w końcu samo dotarcie do Doliny Pięciu Stawów wymaga sporego wysiłku. W doskonale wyposażonym schronisku wygodnie wyśpi się - i wyekwipuje się w dalszą drogę - nawet 67 osób.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja