Świnica

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Świnica to jeden z najciekawszych, ale i najtrudniejszych szczytów w Tatrach, leżącym na granicy Polski i Słowacji. W zasadzie, należałoby powiedzieć "dwóch szczytów", bowiem Świnica posiada dwa wierzchołki, o różnicy wysokości między sobą równej 10 metrów. Niższy z nich ma wysokość 2291 m n.p.m. i nie można dotrzeć do niego żadnym szlakiem. Na wyższy natomiast, o wysokości 2301 m n.p.m., wytyczony jest już szlak turystyczny. Wierzchołki te oddzielone są od siebie Świnicką Szczerbiną Niżnią

Świnica i jej szczyty wznoszą się dumnie nad trzema popularnymi Dolinami: Gąsienicową, Pięciu Stawów Polskich i Cichą (na Słowacji).

Zbocza Świnicy, o wysokości około 350 metrów, kryją w sobie chętnie odwiedzane przez pasjonatów drogi wspinaczkowe. Na południowo-zachodnich stokach masywu, zlokalizowana jest też nieduża jaskinia Świnicka Koleba. Co ciekawe, Świnica jest również miejscem wzrostu niezwykle rzadkiej rośliny, występującej tylko w niektórych miejscach Tatr - saussurei wielkogłowej.

Na Świnicy miało już miejsce wiele niebezpiecznych, bo nawet śmiertelnych wypadków, należy więc wchodzić na nią najlepiej odpowiednio przygotowanym i zachowując wzmożoną czujność i uwagę.

Świnica jest bardzo popularnym miejscem, licznie odwiedzanym przez turystów, którzy dostają się na nią przede wszystkim, wytyczonym czerwonym szlakiem z Kasprowego Wierchu (na który wjechać można kolejką linową),przez Liliowe i Przełęcz Świnicką.

Mini przewodnik

Dumny, wymagający dla potencjalnych zdobywców szczyt - i to mimo obecności turystycznego szlaku. Prowadzi on przez wyższy z dwóch wierzchołków góry, na wysokość 2301m n.p.m. Okolicę porasta rzadka saussurea wielkogłowa. Na najbardziej stromych stokach Świnicy często spotyka się miłośników górskiej wspinaczki - mają tu do dyspozycji nawet 350-metrowe ściany.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja