Zamek Czorsztyn

Gdy ktoś odwiedził zamek Niedzicę, to i do ruin zamku Czorsztyn powinien zawitać. Wszak oba zamki, tyle że każdy z innego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, przeglądają się w jego toni. Czorsztyński zamek został zbudowany w drugiej połowie XIII w. na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej, sięgającej prawego brzegu Dunajca.

W 1651 r. zdobył go przywódca buntu chłopskiego na Podhalu Aleksander Kostka Napierski, który wykorzystał okoliczność, że zamek pozostawał chwilowo bez załogi, gdyż szlachta wzięła udział w pospolitym ruszeniu uchwalonym z uwagi na niebezpieczeństwo przeniknięcia do Polski rozruchów wywołanych na Ukrainie przez Bohdana Chmielnickiego.

Szybko okazało się, że Kostka Napierski buntuje chłopów jako emisariusz Chmielnickiego. Siedział na zamku zaledwie 10 dni, potem twierdza została odbita a on sam skazany na śmierć przez wbicie na pal. Zginął w wieku 25 lat, a legenda o nim trwa już ponad 350 lat.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Ceny wejściówek na Zamek Czorsztyn - stan na czerwiec 2018:

  • 3 zł bilet ulgowy
  • 6 zł bilet normalny

Imponujące ruiny potężnej niegdyś twierdzy, wybudowanej jeszcze w XIII w. Zamek w Czorsztynie bronił szlaku handlowego z Krakowa do Budy, a jednocześnie stanowił zaporę dla dalszych podbojów dokonywanych przez Węgrów. Kilkukrotnie przebudowywana warownia straciła wszelką wartość obronną w XVIII w., po pożarze wywołanym przez piorun i serii kozackich napaści.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz