Jaki zimowy sport wybrać?

W Polsce mamy wybór kilku sportów zimowych, jednak praktycznie trzy z nich są łatwo dostępne. Stoki są rozłożone często i gęsto, dzięki czemu dostęp do nart i snowboardów jest bardzo prosty, a ilość lodowisk również zadowala, więc na łyżwy można wyjść zawsze. Co jednak mamy wybrać, jeśli dopiero zaczynamy zimowe przygody?

Jeśli jeździłeś już na deskorolce, oczywistym będzie wybranie snowboardu - praktyka na 4 kółkach na pewno Ci się przyda i łatwo złapiesz rytm również w zimowej wersji deski. Sterowanie i ruchy ciałem są podobne, więc pozostaje tylko przywyknąć do tego że o wiele szybciej nabiera się prędkości - no i snowboard mamy przyczepiony do buta.

Mając jednak więcej wspólnego z rolkami, możesz bez obaw ubierać łyżwy. Różnica między tymi dwoma sportami jest naprawdę niewielka i zauważalna dopiero na poziomie zaawansowanym, kiedy do repertuaru naszej jazdy dochodzą obroty lub przekładanie nóg. Jeśli jesteś początkujący, nie powinieneś zauważyć żadnej różnicy - więc zakładaj łyżwy na nogi i na lodowisko!

Narty są takim kompromisem, których niestety nie można porównać do niczego - chyba że na lato uprawiasz nordic walking. Są to takie rolki na długich, metrowych płozach, na których jeździ się podobnie jak na nartach, więc jeśli szukasz sposobu na letni trening przed zimą, będą jak znalazł.

A co z kontuzjami? Wydaje się, że bezpieczniej jest na stoku, gdzie upadek w śnieg na pewno nie będzie tak bolesny, niż upadek na twardy lód. Jednakże prędkości na stokach, nawet w przypadku nowych zawodników, są o wiele wyższe od tych na lodzie. A ubity śnieg również do miękkich nie należy. Podstawą są ochraniacze łokci i kolan, jeśli tylko wybierasz się na łyżwy. Nie zaszkodzą również ochraniacze na nadgarstki. Gdy idziesz na stok, najważniejszy jest kask, który tutaj gra o wiele wyższą rolę niż na lodowisku (z racji prędkości).

Polecamy wszystkim treningi dopiero wtedy, kiedy uda wam się wyjechać na urlop - wynajmiecie sobie pokój i możecie trenować bez strachu o to, że w pracy nie będziecie mogli usiąść.A jeśli już nie możecie się doczekać tego, jak Wam będzie szło - sprawdźcie gdzie warto pojechać!

Dodano: 2014-12-04
Komentarze (0)
Dodaj komentarz