Weekend ---aktualnyrok--- w górach w Białce Tatrzańskiej

Położona na Podhalu, w województwie małopolskim Białka Tatrzańska być może nie cieszy się jeszcze taką popularnością jak wszem i wobec znane Zakopane, słusznie uznawane za polską stolicę gór, to ogromnego potencjału turystycznego tej miejscowości nie sposób odmówić. Wprawdzie leży znacznie dalej od najsłynniejszych szczytów, wyjątkowo malowniczych szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym czy najbardziej alpejskich z nartostrad, to nawet krótki wypad na weekend będzie wiązał się z wieloma przyjemnymi chwilami zasłużonego odpoczynku.

Niewątpliwie znakiem firmowym Białki Tatrzańskiej są Termy Bania - nowoczesny kompleks basenów wykorzystujący liczne jak się okazuje okoliczne gorące źródła. Podobnymi obiektami (o różnej skali rozmachu) szczycą się również Szaflary, Chochołów czy Bukowina Tatrzańska. W nie tak dawnej przeszłości, jeśli kiedyś ktoś chciał weekend w górach spędzić na relaksie w kąpieli, to ciepły prysznic nie miał praktycznie żadnej alternatywy. W sezonie ---aktualnyrok--- w ofertach podhalańskich ośrodków termalnego SPA można przebierać jak w ulęgałkach.

Weekend w górach

Rzecz jasna aktywny wypoczynek to tutaj całoroczna norma, a jego forma - sprawą osobistych upodobań. Weekend w górach w Białce Tatrzańskiej w wersji zimowej to wyjątkowo kusząca propozycja dla miłośników narciarstwa. W okolicy pracuje sporo wyciągów (jak np. “Niedźwiadek”, “U Kuruca” czy “Na Odewsiu”), a są też znacznie większe stacje narciarskie, gdzie do dyspozycji jest po kilka tras, jak choćby Kotelnica oraz Koziniec - Czarna Góra. Warto też wspomnieć o przyszkolnym lodowisku. Z kolei latem warto zabrać ze sobą rower bądź przygotować się kajakowy spływ rzeką Białką do przepięknego Jeziora Czorsztyńskiego, nad którego wschodnimi brzegami górują dwa zamki: Czorsztyn oraz Niedzica.

Weekend w Białce Tatrzańskiej w górach to w ---aktualnyrok--- roku także świetna okazja, aby zapoznać się bliżej z lokalną kulturą i walorami historycznymi regionu. Zarówno po polskiej, jak też słowackiej stronie linii granicznej. Szczególną uwagę przyciąga rejon zwany Spiszem, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków, z charakterystycznym Czerwonym Klasztorem na czele. Wiekowe i stylowe kościoły to zresztą tutaj norma, żeby wymienić białczański przybytek św. Piotra i Pawła czy kościół św. Elżbiety w Trybszu. Miejscowy folklor najlepiej poznać odwiedzając Bukowińskie Centrum Kultury Dom Ludowy imienia Franciszka Ćwiżewicza lub prowadzone przez zakopiańskie Muzeum Tatrzańskie skanseny: jurgowską Zagrodę Sołtysów oraz czarnogórską Zagrodę Korkoszów.

Weekend nad morzem

Nie ma co do tego najmniejszych choćby wątpliwości - wyjazd na weekend w góry, te najwyższe w Polsce, będzie doskonałą i nadzwyczaj miłą odskocznią od domowej rutyny. Białka Tatrzańska w ---aktualnyrok---r. gwarantuje szeroki wybór atrakcji i cudowne okoliczności przyrody. Niby to tylko niecałe dwa, trzy dni, za to jaka mieszanka różnorodnych doznań.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz