
Nie tak sławna jak Krupówki, Giewont czy skocznia narciarska, jednak bez niej Zakopane byłoby zupełnie innym miejscem. Zabytkowy park jakim jest Rówień Krupowa to zielone serce miasta - rozległa polana poprzecinana ścieżkami i alejkami w samym centrum kurortu, uratowana przed całkowitym zabudowaniem już na początku XX wieku. Wraz ze wzrostem popularności Zakopanego wśród turystów, na Równi Krupowej organizuje się coraz więcej imprez i wydarzeń kulturalno-sportowo-rozrywkowych. Pierwsze z brzegu przykłady to występy w ramach Festiwalu Folkloru Ziem Górskich czy ostatni Sylwester z Dwójką.
Upływ lat i wzrastająca intensywność szeroko rozumianej eksploatacji sprawiły, iż park wymaga pewnej modernizacji. A przy okazji prac nadarzy się sposobność wzbogacenia Równi Krupowej o pewne nowe atrakcje, którą władze miejskie zamierzają wykorzystać. Pod koniec marca zakopiański magistrat zaprezentował najistotniejsze założenia i wytyczne, według których dokonane będą zmiany. Realizacja projektu “Rówień Krupowa odNowa” przewidziana jest na lata 2017-2018, a wysokość samego unijnego dofinansowania to 5 milionów złotych.
Park po gruntownej rewitalizacji ma stać się jednym z najważniejszych miejsc służących rekreacji i wypoczynkowi - zarówno dla mieszkańców polskiej stolicy Tatr, jak i przebywających w Zakopanem turystów. Zakres prac obejmuje m.in:
- przystosowanie parku do potrzeb niepełnosprawnych poruszających się na wózkach
- remont wszystkich alejek przebiegających Równią Krupową
- zbudowanie nowych ścieżek w tych miejscach, gdzie wydeptano ścieżki na skróty
- wytyczenie ścieżek rowerowych
- zainstalowanie stojaków na rowery w miejscach przeznaczonych na odpoczynek dla kolarzy
- posadzenie nowej, odporniejszej na rozdeptanie trawy
- zasadzenie żywopłotów, oddzielających Rówień Krupową od hałasu, spalin i części mieszkalnych
- budowę oświetlenia ledowego i systemu monitoringu
- wymianę ławek, koszy na śmieci itp.
- wykonanie efektywniejszego odwodnienia, magazynującego część wody na okresy suche
- uruchomienie siłowni zewnętrznej oraz boiska wielofunkcyjnego
- postawienie stałych sanitariatów
- zbudowanie infrastruktury elektrycznej, ułatwiające przygotowanie koncertów, festiwali itp.
Pierwsze łopaty (koparek) wbiją się w Rówień Krupową jeszcze przed wakacjami. Na pierwszy ogień pójdzie jej dolna część, później budowlańcy wejdą na Górną Rówień Krupową.