
Cudna łączka pod Wiktorówkami, położona na tuż przy krzyżówce niebieskiego i zielonego szlaku. Rusinowa Polana zajmuje ok. 100ha tatrzańskiej ziemi. Z uwagi na ochronę przyrody, większość szałasów służy teraz jako turystyczne wiaty. Wypas owiec został drastycznie okrojony czasowo i do ok. 200 sztuk. Pracujący tu bacowie i juhasi chętnie sprzedają swoje wyroby.

Bodaj najpiękniejszy zakątek - jeśli nie w całych polskich tatrach, to przynajmniej w Dolinie Gąsienicowej. Łąka pasterska, od wprowadzenia w latach ‘60 XXw. zakazu wypasu owiec - po wykupieniu ziemi od blisko 400 różnych właścicieli - stopniowo zarasta kosodrzewiną i lasem. Hala Gąsnienicowa stanowi istotny węzeł mniej i bardziej znanych szlaków turystycznych.

Przepiękny obszar polodowcowy wielkości 11,5km², jedno z najładniejszych miejsc w całych Tatrach. Jej największym skarbem jest Morskie Oko - w strumieniu wypływającym z jeziora licznie występują m.in. lipienie oraz pstrągi. Dolinę bardzo łatwo przemierzyć dzięki utwardzonej drodze im. Oswalda Balzera. Szerokim traktem kursują także góralscy fiakrzy.

Licząca ok. 63,5 km² dolina walna - druga taka największa w całych Tatrach - z której wypływa 41-kilometrowy prawy dopływ Dunajca. Dolinę Białki uformował lodowiec, którego grubość szacuje się na 300 metrów. Ten niebywale piękny rejon, gdzie żyją m.in. niedźwiedzie, kozice, rysie, a także lipienie i pstrągi, przecinają liczne szlaki turystyczne.

Wizytówka Zakopanego i całych polskich Tatr. Doskonale rozpoznawalny sięga 1895m n.p.m. Wierzchołek wieńczy krzyż, umieszczony na górze w 1901 roku z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Masyw Giewontu widziany z północnej strony, przy odrobinie wyobraźni, przywodzi na myśl śpiącego rycerza. Wiąże się z tym wiele fantastycznych legend o wojach i skarbach.

Niezwykła góra, która swoją niemałą sławę zawdzięcza nie tyle walorom naturalnym, co wspaniałej wysokogórskiej kolei linowej i bodaj najsłynniejszym nartostradom w Polsce. Gondole wjeżdżają pod szczyt, położony na wysokości 1987m n.p.m., już w 1936r. Zmodernizowana kolejka pokonuje ponad 4-kilometrową trasę w 12min, zabierając do 60 osób w jednym wagoniku.

Wspaniały masyw w Tatrach Zachodnich, naturalnie rozgraniczający Polskę od Słowacji. Tworzą go 4 dumne szczyty - turyści podziwiający je od strony Zakopanego, widzą od lewej kolejno: Kondracką Kopę, Małołączniaka, Krzesanicę oraz Ciemniaka. Najładniej jest tu późnym latem i jesienią, kiedy wszechobecna roślinka, sit skucina, mieni się niezwykłą czerwienią.

Dumny, wymagający dla potencjalnych zdobywców szczyt - i to mimo obecności turystycznego szlaku. Prowadzi on przez wyższy z dwóch wierzchołków góry, na wysokość 2301m n.p.m. Okolicę porasta rzadka saussurea wielkogłowa. Na najbardziej stromych stokach Świnicy często spotyka się miłośników górskiej wspinaczki - mają tu do dyspozycji nawet 350-metrowe ściany.

Królowa polskich wodospadów, wypływająca z Wielkiego Stawu. Dwie, trzy kaskady - w zależności od zasobności jeziora w wodę - spadają z ponad 60-metrowego skalnego progu. na ścianie stawiarskiej, rozdzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów. Wielka Siklawa nie opada pionowo, a pod średnim kątem ok. 35°, co zapewnia niepowtarzalne wrażenia wizualne.

Amatorzy górskich wędrówek uważają ją za jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia punktów w całych Tatrach. Podejście jest na dobrą sprawę jedno - strome, z ostrymi skałami, bez ułatwiających wejście łańcuchów czy metalowych drabinek. Przełęcz wynagradza zdobywców oszałamiającymi widokami. Jej nazwa pochodzi od pobliskich szczytów i wyniosłej, 15-metrowej turni.

Niebywale malownicza kaskada, spadająca dwoma niemalże równoległymi strumieniami z kotła polodowcowego o wdzięcznej nazwie Nadspady. Dwoistą Siklawę nad Morskim Okiem tworzą większy Prosty Wodospad i wyraźnie bardziej stromy Skośny Wodospad - oba zasilane przez boczne odnogi Mnichowego Potoku. Zimą mocno skuwa je lód, co czyni z nich trasy dla taterników.

Ambitny cel dla doświadczonych turystów, godny polecenia wszystkim wytrwałym miłośnikom górskich wędrówek oraz piękna przyrody. Wybierając się na słowacką stronę Tatr, z pewnością warto odwiedzić spiskie osady i zabytki, uzdrowisko Stary Smokowiec, największą stalaktytową grotę - Jaskinię Bielską czy też Tatrzańską Łomnicę z kolejką linową.

Majestatyczna góra, gwarantująca najwspanialsze panoramy, jakie tylko można podziwiać w Tatrach. Swoje zrobiły tu opinie “zdobywców” z XIX wieku, w tym takich osobistości jak Maria Curie-Skłodowska czy Stefan Żeromski. Rysy mają łącznie trzy wierzchołki - Polsce przypadł ten na 2499m n.p.m., najwyższy (2503m) i najniższy (2473m) są już w granicach Słowacji.

Gdyby ktoś uważał ochronę tatrzańskich krajobrazów i przyrody za kompletnie nieuzasadnione działanie, po ujrzeniu tego zakątka zmieni zdanie. 4-kilometrowa dolina zawdzięcza swoją magię majestatycznym szczytom Tatr Wysokich i pięciu polodowcowym jeziorkom: Czarnemu, Wielkiemu, Małemu, Zadniemu i Przedniemu Stawowi. Żyją tu m.in. kozice górskie i niedźwiedzie.